Hudební festival současnosti

28. – 30. 6. 2024 SVITAVY

Kompakt na Rosničce je splněný sen

V pátek 28. června ve Svitavách u rybníka přivítáme tři členy legendárního německého vydavatelství Kompakt Records. Minimálně pro nás je to těžko uvěřitelné. Proto rovnou z fleku děkujeme Česko-německému fondu budoucnosti a brněnské ticketing společnosti smsticket, kteří nám finančně pomohli s realizací této spolupráce.

Kompakt slaví 30 let od svého založení a v sestavě Michael Mayer, Barnt a Jonathan Kaspar to přijedou oslavit i na Rosničku. Na malý festival kdesi u rybníka na okresní město do České republiky.

Trocha historie

Vážené a světově proslulé německé společenství dnes známé jako Kompakt Rercods vzniklo v roce 1993, když pánové Wolfgang Voigt, Reinhard Voigt, Jörg Burger a Jürgen Paape založili v Kolíně nad Rýnem obchod s techno vinyly Delirium.

Pátý člen Michael Mayer, jehož i sám autor tohoto článku považuje celou dobu za otce myšlenky a tátu labelu, se překvapivě připojuje později. Ale jen o malinko a ve stejnou dobu jako Tobias Thomas.

zleva Wolfgang Voigt, Michael Mayer, Reinhard Voigt, Jörg Burger a Jürgen Paape

Kompakt jako takový vznikl v roce 1998, když se zmíněná pětice rozhodla spojit několik již fungujících vydavatelství, obchod s deskami a promotérské aktivity do jednoho, jak jinak než kompaktního celku. Světové renomé Komptaktu přinesla pestrost nabídky jejich katalogu i zastřešení jiných labelů jako distributor nosičů.

Klikající minimal, který tehdy ve světě dominoval, si v obchodě podával dveře s brutálním techno nářezem, popovými popěvky, uklidňujícími vodami ambientu i dospěláckou house music s nádechem německého folklóru, lacláčů s padacím mostem a Oktoberfestu.

Díky tomu zněly nahrávky z toho vydavatelství napříč celou planetou a bez nadsázky můžeme říci, že ve své době definovaly německou elektronickou scénu. A současně ve světě potvrzovaly globální dominanci Německa coby největšího exportéra elektronické hudby vůbec.

Později label Kompakt Records rozšířil pole působnosti i do vod electra a trancu, čímž se nabídka 4x4 stylů s rovným kopákem (nebo bez) uzavřela a přinesla světu muziku mimo jiné od gigantů jako je Kölsch, Rex The Dog nebo Pachanga Boys.

A teď osobní emo povídání

Tohle jsou všechno určitě fajn a zajímavý věci. Ale celkovou hloubku a to, proč pro je pro mě tak strašně hustý, že do 17 tisícových Svitav v červnu přijede nejen hlava labelu Michael Mayer, ale i hitmaker Barnt a moderní houser Jonathan Kaspar, se vám pokusím přiblížit skrze následující datované hudební nahrávky. Všechny vyšly samozřejmě na Kompaktu, taky jde jinde...

Reinhard Voigt - Supertiel (2002)
Globální hit 1. Spojení nesmlouvavého kicku a minimal šustění, které ústí v trancový pocit, přitom tam žádná melodie není. Za dobovou prezentaci v česku děkujte Aleši Gehringerovi aka DJ Orbithovi.


Voigt & Voigt - Vision 04 (2003)
Das ist Der Oktoberfest. Ale na drogách.

Michael Mayer – Live at Big City Beats (2005)
Live nahrávku pana Michaela Kompakta jsem si pustil k psaní tohoto textu a chápu, proč jsem se jí tehdy nemohl nabažit. Kam zmizelo těch 20 let nevím, ale magie nezmizela.

Rex The Dog – Prototype (2008)
Mám to na vinylu. Je tak ohranej, že je už skoro nehratelnej. Vrže víc než ten synťák v něm.

Jürgen Paape - So Weit Wie Noch Nie by Kompakt (2010)
Naprostá lahůdka a způsob, jak rychle zjistit, že dokonce i němčina může být libozvučná, melodická a sexy.

Kölsch - Der Alte (2011)
Globální hit #2. Geniální zpracování prostého klavírního samplu znamenalo asi největší zářez labelu v historii. Když jsme v roce 2012 navštívili Kolín nad Rýnem coby media tým výrobce počítačových komponent a periferií, zvolil jsem tenhle song jako ideální podmaz aftermovie. Díky spojení s plyšákem z reklamy na Levis’ jde tak o unikátní crossover rifle – klávesnice – techno. A kdo nebude na konci brečet, dostane ponožky Rosnička.

Pachanga Boys – Time (2012)
Globální hit #3 a Burning Man soundtrack. Ne nadarmo tam říkají, že ztratíte pojem o čase, patnáct minut uteče jako voda!

Barnt – Geffen (2013)
Globální hit #4. To stejné jako u Der Alte, geniálně jednoduché – jednoduše geniální. Tohle zase hráli všichni bez ohledu na to, jestli to bylo na Ibize, přehlídce Georgio Armani nebo ve svitavském non-stopu. Mimochodem David Lawrence Geffen je zakladatel studia DreamWorks.

Kasper Bjørke - Apart (Michael Mayer Remix) (2014)
Tímhle končil Barnt svůj set v Meetfactory v roce 2015. Největší osobní hit, husina on repeat a taky ideální konec tohoto dojemného přehledu.

Jak je asi z textu zřejmé, Kompakt pro mě není jen label s dobrou muzikou. Je to moje součást, isnpirace, radost a velký letitý těšení, který mě doprovází přes 20 let.

Kompaktní borci budou mít na Rosničce  celou páteční noc jen pro sebe. A tak neváhej a pojď, zahraje Michael Mayer, Barnt a Jonathan Kaspar!

Zdraví Vás Petr "Joshek" Horák.