Hudební festival současnosti

30.6. - 1.7. 2023 SVITAVY

Tisková zpráva: Rosnička 2019 #2

 

Festival Rosnička, 28. - 29. 6. 2019, Svitavy, 9. ročník

Nejlepší festival ve Svitavách? Jednoznačně Rosnička, hudební festival současnosti.

A není to jen proto, že zde jiný festival není. Koncept akce je minimálně z krajského pohledu unikátní a každoročně dává publiku s otevřenými ušima šanci objevovat ty nejčerstvější a nejzajímavější projekty elektronické scény nejen z Čech a Slovenska, ale v posledních letech i z Polska, Maďarska, Rakouska, Velké Británie nebo Ruska.

9. ročník dvoudenního open-air festivalu nabídne ve dnech 28. a 29. června 2019 více než 40 koncertů a DJ setů, letos premiérově na třech plnohodnotných scénách. Dvě koncertní pódia doplní přímo na břehu rybníku třetí krytá stage, která bude zaměřena na klubovou taneční hudbu. Návštěvník tak vždy bude mít alternativu ke zbylým dvěma scénám, které budou spíše koncertového charakteru.

Historicky nejsilnějšímu programu za 9 let existence Rosničky dominuje koncert legendárních a velmi zřídka vystupujících Ohm Square, taneční kvarteto Midi Lidi, rappeři Smack, Maniak, MC Gey, hip-hopové legendy Modré HorySK nebo věhlasný drum'n'bassový producent Forbidden Society. Po několikaleté pauze představí nové album mistři undergroundových balad Post-hudba.

Velká jména československé alternativní hudební scény pak doplňují „rising stars“ v podobě zasněné melodiky od BulpSK, pražské sourozenecké duo Bratři nebo ruský techno projekt FractionsRU. Ti si mimochodem nedávno odkroutili svoji premiéru i ve světově proslulé techno svatyni, v berlínském Berghainu. A u techna a rážnější taneční elektroniky ještě zůstaneme.

Vlajkonoši současného surového a syrového zvuku pak bude pražský kolektiv Wrong, tuzemská techno legenda Elektrabel a pravděpodobně nejvýraznější český popularizátor modulárních syntetizátorů HRTL v živém vystoupení s Michalem Janíkem za bicími. Pomyslnou třešničku na dortu symbolizuje britský matador Tronik YouthUK, který je zakladatelem věhlasného labelu Nein Records.

Své místo a posluchače si v posledních letech na Rosničce nachází i znatelně experimentálnější živá elektronika. Tam můžeme zařadit “rapovo-elektronickou” poezii Sekvoye, vesmírné downtempo od Lowmoe, post-klubovou řežbu od Strachkvase i lehce bizarní Vneumicky.

Třetím pilířem Rosničky jsou tuzemští DJs. Zde za zmínku rozhodně stojí Andrei a Miltz, kteří mají na svědomí sérii techno večírků Filtr., uznávaný selektor a milovník vinylů PDCH, kompletní sestava Mindicted crew zaměřená na drum'n'bass a jejich hosté Mustafa & Sheriff. Dále olomoučtí slow-mo odborníci Dirty Danzo, Andreas Rund, Obraz a také svitavští reprezentanti v podobě rgreata, Astronauts Without Helmets nebo Martena de Mosquito.

Celý program obsahuje mnoho dalších pečlivě vybraných vystupujících, které najdete na oficiálních webových stránkách festivalu a Facebooku. Ale důvodů, proč Rosničku navštívit, je samozřejmě víc a není to pouze muzika.

Právě samotné místo konání je jedno z největších festivalových lákadel. Vodní plocha, pláž, les i louka dotváří zcela ojedinělou atmosféru k výše zmíněným hudebním zážitkům. Dvoudenním návštěvníkům pak klid a odpočinek dopřává stanové městečko na druhé straně rybníku, které je vzdálené pouhých 400 metrů od festivalového areálu.

Další nespornou devízou je kompaktní areál, ve kterém není potřeba trávit desítky minut přesunem mezi pódii. A tím možná úplně nejpodstatnějším je přátelská atmosféra. Atmosféra utvářená lidmi, pro něž je hlavním důvodem návštěvy hudba, kterou jinde neuslyší a proto do Svitav rádi dojíždí z Prahy, Brna, Ostravy nebo Aše.

Pravidelným návštěvníkům by nemělo uniknout, že se datum akce vrátilo na konec června, tedy do svého původního termínu.

Dvoudenní vstupenky jsou aktuálně v předprodeji za sympatických 400 Kč v síti GoOut.cz, jednodenní vstupenky budou k dostání pouze na místě. Pro více informací doporučujeme sledovat událost Festival Rosnička 2019 na Facebooku, nebo oficiální web www.festivalrosnicka.cz.