Hudební festival současnosti

30.6. - 1.7. 2023 SVITAVY

Tisková zpráva: Rosnička 2019 #1

 

Hudební festival současnosti uvádí devátý díl

Od roku 2011 se areál rybníka Rosnička ve Svitavách pravidelně mění v centrum nezávislé elektronické muziky. Kapely, audiovizuální projekty, live-acty z modulárních syntetizátorů, zpěváci, MCs a v neposlední řadě DJs zde jednou za rok navozují atmosféru karnevalu, kde se nenosí kostýmy, tento je postaven z moderních zvuků.

Festival Rosnička si klade za cíl představovat publiku nové postupy v hudbě, nový pohled na staré styly, nový přístup k tvorbě a ohýbaní zaběhlých stereotypů. Chce ukázat, že techno dávno není sprosté slovo, ale nedílná součást nynější popkultury. Stejně tak chce vybočit z nepřehledné a neprostupné šedi hudebních akcí, které si každý rok vystačí s přepsáním data, ostatní totiž zůstává totožné.

Za dobu existence si Rosnička vybudovala stovky věrných fanoušků, kteří se smířili s faktem, že většina line-upu je pro ně osobně neznámá až do chvíle, než se postaví před podium a první vlna subbasů jim pošimrá bránici. Stejně tak zde ale vykrystalizovalo několik žánrových pilířů, které dávají dramaturgii pevnou základnu.

Program akce vždy obsahuje to nejčerstvější, co aktuální dění na undergroundové scéně nabízí, ale stejně tak pořadatelé čas od času vytáhnou i projekty, které zdejší scénu před lety budovali a dodnes mají co nabídnout i lidem o dvě generace mladším. Hudba je totiž pořád stejná, tedy dobrá a špatná.

Pokud se podíváme na konkrétní stylové zastoupení, zjistíme, že základ tvoří klubová taneční hudba, tedy house, techno, electro a drum’n’bass, zpravidla servírovaná z DJských pultů. Druhou významnou složkou jsou žánrově hůře zařaditelné fúze ve formě živých vystoupení se zpěváky, dále rapové duely DJs a MCs a čtvrtou kolonku pak plní experimenty a hudba vytvářená přímo na pódiu, bez připravených smyček a bez běžných nástrojů, nejčastěji ve formě jamů na vlastnoručně sestavených syntetizátorech.

Ročník 2019 bude v nastavených mantinelech pokračovat, zásadní změny se ale dočká řešení areálu. Centrem dění by se mělo posunout blíže k pláži na břehu rybníka, kde se po loňském beta-testu chystá plnohodnotné podium a festival by tak poprvé měl nabídnout tři scény.

Více o akci se dozvíte na Facebooku a na oficiálním webu www.festivalrosnicka.cz. Nově ohlášené umělce a aktuality nabídne Instagram Account Festival Rosnička a předprodej vstupenek ověřený web goout.cz.