Hudební festival současnosti

30.6. - 1.7. 2023 SVITAVY

Rozhovor: Stereofox

 

Tak na začátek, Stereofox, dvojice Radim a Viki. Slyším ženský hlas s jazzovým nádechem a psychedelický indie podmaz přesahující až do ambientu. Jak to cítíte vy?

Nemáme úplne vytýčený žáner, s ktorým by sme sa identifikovali, ale skôr čerpáme inšpiráciu z rôznych zdrojov. Ale dalo by sa povedať, že stojíme niekde medzi dream popom a psychedéliou. Sami sa potom snažíme do toho vkládať rôzne experimentálne prvky.

Co bylo tedy inspirací k založení kapely? A jak vypadala Vaše cesta od nahrávání prvních nápadů až k živému vystupování? Prolomit ledy od nápadů k jejich reálnému uskutečnění bývá často nejtežší.

S Radimom spolu hráme asi od úplného začiatku, čo sa poznáme. Najprv šlo skôr o improvizačné večery, neskôr nás napadlo využiť piesňových foriem a tak sme začali nahrávať a "vrstviť". Od prvých nápadov uplynul asi rok, než sme mali prvý koncert a nahrávky zverejnili na bandcampe. Je to dlhý proces.

My na Rosničce máme rádi jména, která ješte nejsou tak provařená, ale vidíme v nich potenciál. Máte nějaký tip na hudební projekty z domácí scény, kterým bychom měli věnovat pozornost?

Určite, napríklad kapela Jablko Noci zaujímavým spôsobom nadväzuje na odkaz československého undergroundu, taktiež je zaujímavý hudobný projekt Silvia Speaks, čo je slovenská pesničkárka, alebo noise rockový projekt Guilty Echoes z Brna.

S mnohými z nich jste taky už vystupovali, že? Jak jsou na tom tyhle "kapelové" projekty? Je o hudební akce tohoto typu zájem?

Áno, s Jablkom Noci sme dokonca hrali náš prvý koncert. Myslím, že to ide dobrým smerom, ale vždy je asi najväčší záujem na domácej pôde. Dosť to záleží hlavne na vlastnej snahe kapel.

A jak je to s váma? Je pro vás teď hudba něco, čemu by jste se chtěli věnovat na full time?

Určite by sme chceli, teraz sa zároveň ale venujeme škole. Napriek tomu je hudba pre nás obidvoch trvalou záľubou, ktorej sa asi nikdy nevzdáme. Cez leto plánujeme dorobiť ďalší album, ktorého songy postupne nahrávame u nás doma.

No skvělý! Je možné, že některé z nich uslyšíme i na Rosničce?

Určite, niektoré z nových songov už sme hrali aj na minulých koncertoch, na rosničke možno predstavíme ďalšie.

Mně právě doznívá poslední track vašeho alba, takže se těším na live poslech. Díky za rozhovor a na závěr trochu promo. Kde vás můžeme zastihnout ješte před Rosničkou?

Najbližší koncert bude na Kafare v Brne spolu s už spomínaným projektom Silvia Speaks a to 26.5. Na Rosničku sa moc tešíme!

 

Ptala se Paulína Chrastinová