Hudební festival současnosti

30.6. - 1.7. 2023 SVITAVY

Temnota pražského industriálu a vypiplané atmosféry v podání Polygonu

Když se na pražské elektronické hudební scéně tahle parta před pěti lety zjevila, techno pro většinu lidí znamenalo akce typu Sensation White nebo v Brně populární Citadelu či Apokalypsu. Už méně bylo těch, kteří se snažili zpopularizovat skutečně syrové undergroundové techno. Rozhodně nepatřilo do kolonky mainstreamu. Existovali však lidé, kteří věděli, co znamená, když se v technu řekne underground, a viděli, jak vzkvétá v zahraničí.

Sledovali, jaký je trend v zahraničních mekkách tohoto žánru. Jak vypadají akce v Berlíně (nebo téměř jakémkoliv jiném větším německém městě), jak vyhledávají industriální lokality pro svoje večírky ve Velké Británii, kam směřuje techno ve Skandinávii či Itálii, která je mnohdy zapomínaným rodištěm nesčetných talentů na techno scéně i v různých jiných spřízněných žánrech.

Polygon vycítil šanci skomírajícího undergroundu a rozhodl se začít pořádat akce jinak. Producenti i DJs, kteří se v rámci něj dali dohromady, si nejdříve vyzkoušeli pořádání akcí ve známých prostorech, jako jsou kluby Neone či MeetFactory. Když viděli, že to lidi baví a mají zájem o vycházející hvězdy, jakými v roce 2014 byli třeba němečtí Recondite nebo Rodhad, dali si ambiciózní předsevzetí a začali hledat industriální opuštěné prostory v užším i širším centru Prahy. Do nich pak na zvučná jména, například showcase švédského labelu Northern Electronics, lákali fanouškovskou základnu, kterou si do té doby stihli vytvořit precizně vymyšlenou minimalistickou vizuální podívanou, o niž se stará světelný mistr Světlonoš.

Není divu, že byla pražská elektronická scéna uchvácena a počet těch, kteří minimálně zaslechli o vytříbených večírcích, exponenciálně rostl. Neoficiálním dress codem na techno akcích se po vzoru legendárního berlínského klubu Berghain stalo vše, co bylo černé. Nejen průkopníci podobných typů akcí z Polygonu, ale i další, kteří se jejich úspěchem inspirovali, si libují v hutné atmosféře, kdy méně je více. Ať už se to týká světla, informací vypouštěných do světa či počtem pořádaných akcí na jednom místě, který se většinou rovná jedničce.

To vše dohromady činí z projektu unikát, který byl do techna schopen pobláznit nastupující generaci hudebních fanoušků. K tomu si přičtěte i přidružený label, na kterém si členové Polygonu vydávají své precizní výtvory a nově otevřený klub Ankali v pražských Vršovicích, na němž se crew podílí, a víte, že tihle pánové budou scénu nejen v Praze spoluutvářet ještě nějakou tu dobu. Jak atmosféra na jejich akcích vypadá, budete moct zakusit i na festivalu Rosnička, kde se představí v celé své kráse hned několik členů ansámblu Polygonu a přenesou vás spirituálně do říše industriálního a temného techna.

Na Rosničce se představí v pátek v noci ve složení: Selektiv Mutism, Trevor Linde, em ju es aj si, Fleika, Jkb a Sinnan.